Dennis arbejder med blikarbejde på større projekter og fredede bygninger og holder sig ajour inden for sit fag

Dennis arbejder med blikarbejde på større projekter og fredede bygninger og holder sig ajour inden for sit fag

Dennis Jönsson

”Kvaliteten af blikarbejdet er i højsædet, så vi sikrer et godt slutresultatet og en lang holdbarhed.”

Dennis Jönsson Blikkenslager og beregner

Dennis udfører blikarbejde og udregner tilbud til private kunder og erhvervskunder, han suger hele tiden ny viden til sig og har fokus på, at kvaliteten er i top.

Dennis Jönsson er uddannet VVS-montør/blikkenslager og har flere års erfaring med rørarbejde og blikarbejde. Han har udført opgaver for Brøndums private kunder og erhvervskunder siden 2017.

Dennis arbejder som blikkenslager i Brøndum i Randers og med forskellige former for blikarbejde. For eksempel lægger han skifertage og laver tagrender i kobber, zink og aluminium og inddækning af kviste. Så for ham handler blikkenslagerarbejdet ikke kun om lave toiletter og håndvaske, men også om andre alsidige opgaver inden for blikarbejde.

Blikkenslagerarbejde af høj kvalitet

Da Dennis startede på sin uddannelse, lavede han mest rørarbejde og i mindre grad blikarbejde. Senere fandt han ud af, at han havde en større interesse for blikarbejde og søgte job inden for det område.

I dag arbejder Dennis ofte på større projekter og med fredede bygninger, hvor han er nødt til at tage nogle andre hensyn og gøre brug af det gamle håndværk for at bevare bygningens karakter.

”Inden for mit fag er der en konstant udvikling - både i forhold til CNC-styrede maskiner og nye regler, for eksempel i forhold til farvevalg og facader, ligesom kvaliteten af blikarbejdet er i højsædet, så vi sikrer et godt slutresultatet og en lang holdbarhed. Det er rigtigt spændende, at jeg hele tiden lærer så meget nyt og udvikler mig i mit arbejde,” siger Dennis.

Nyeste viden og udvikling

I det daglige arbejde har Dennis en lærling, som han også lærer meget af, fordi lærlingen kommer med ny viden fra skolen. Det er enormt givende og spændende og også én af grundende til, at Dennis er glad for sit fag og sit arbejde i Brøndum.

”Vi har gode arbejdsforhold og arbejder med moderne værktøjer og maskiner, som gør, at vi kan udføre de projekter, vi gerne vil og hele tiden udvikle os. Brøndum ser muligheder - både i vores arbejde og i os som medarbejdere, og det betyder rigtigt meget for mig,” siger Dennis.